- آبیاری مزارع کشاورزی با رطوبت هوا

سبز انرژی

آبیاری مزارع و باغات کشور با تکنولوژی تولید
آب از هوا
احیای مزارع کشاورزی با استفاده از رطوبت هوا

مقدمه:

 

خشکسالی آثار زیان بار وسیعی بر اقتصاد کشور خصوصا در بخش کشاورزی داشته است. خشکسالی باعث کاهش بارندگی، پایین آمدن سطح منابع آب های زیرزمینی و شور شدن آب چاه ها (پایین آمدن کیفیت آب) شده است. در کنار خشکسالی، استفاده از روش های سنتی آبیاری (که باعث هدر رفت آب در طول مسیر آبیاری می شود) و مدیریت نادرست آب های سطحی، دسترسی کشاورزان به آب را به مشکلی بسیار جدی در اکثر مناطق ایران تبدیل کرده است. در برخی از مناطق خشکسالی به حدی ست که بسیاری از مزارع و باغات از بین رفته اند و کشاورزان با مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی دست به گریبان هستند. به عنوان مثال نخلستان های میناب در استان هرمزگان که زمانی یکی از مرغوبترین محصولات خرمای کشور را تولید می کردند در چند سال اخیر و به علت کمبود (نبود) آب یکی پس از دیگری در حال نابودی هستند. باغات انار یزد، و مزارع پسته کرمان و بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر در سایر استان ها همگی با کمبود منابع آب و کاهش برداشت محصول مواجه هستند.

     

           


با استناد به اطلاعات موسسه معتبر World Resources Institute  تا سال ۲۰۴۰ کل سطح ایران در محدوده بحرانی خشکسالی قرار می گیرد. این بدان معناست که طی دو دهه  آینده درخواست برای برداشت از منابع آب در ایران ۸۰٪ بیشتر از میزان توزیع آن خواهد بود. به زبان ساده تر کمبود آب به معضل اجتماعی و اقتصادی بزرگی تبدیل خواهد شد. مخصوصا در بخش کشاورزی خشکسالی باعث از بین رفتن بیش از پیش تولیدات کشاورزی و همچنین باعث مهاجرات کشاورزان به شهرها می شود. برای دیدن آثار زیان بار خشکسالی نیازی نیست که ۲۰ سال صبر کنیم. همانطور که اشاره شد کمبود آب در سال های اخیر خسارات زیادی را به محصولات کشاورزی کشور وارد آورده است.

 راه حل سبز انرژی

سبز انرژی راهکاری بسیار ساده، سریع  و کارآمد را جهت حل این بحران در اختیار شما قرار می دهد: استفاده از منابع عظیم آب در هوا. شاید در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد ولی اتمسفر زمین منبعی بی پایان و دست نخورده از آب را در خود جای داده است. در هر لحظه از زمان، در حدود ۱۲٫۹۰۰ کیلومتر مکعب آب در هوای اطراف زمین وجود دارد. یا به عبارتی دیگر ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب. نکته مهم این است که این منبع عظیم آب، بر خلاف آب های سطحی و زیرزمینی، بی پایان است و هیچگاه از بین نمی رود و اتمسفر زمین همواره در اثر تبخیر آب دریاچه ها، رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها مملو از آب می باشد. 

در همین راستا شرکت سبز انرژی در جهت مشارکت در حل بحران آب شرب و کشاورزی در کشور و همچنین توسعه تکنولوژی های مرتبط با استفاده منابع آب در هوا، اقدام به واردات، طراحی و تولید سیستم های نوین تولید آب از هوا (Atmospheric Water System) نموده است. در حال حاضر شرکت سبز انرژی به عنوان نماینده انحصاری شرکت Eole Water  در ایران محصولات بسیار پیشرفته و دانش بنیان این شرکت فرانسوی را برای اولین بار و در قالب طرح مزرعه تولید آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی به متقاضیان محترم ارائه می نماید.

 

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه های شرکت سبز انرژی، هوای اطراف را برداشت و رطوبت آن را به آب تبدیل می کند. همچنین دستگاه های این شرکت می توانند بدون اتصال به شبکه برق کشور و تنها با اتصال به پنل های خورشیدی انرژی مورد نیاز جهت تولید آب از هوا را تولید کنند. استفاده از این سیستم نوین تولید آب این امکان منحصر به فرد را در اختیار کشاورزان قرار می دهد که:

 

۱. آب کشاورزی مورد نیاز را در محل مورد نظر و بدون اتصال به شبکه آب و برق کشور، و بدون حفر چاه و یا استفاده از سایر منابع آب های سطحی و زیر زمینی تولید و توزیع کنند.

 

۲. آب را از منبعی کاملا جدید (هوا) تهیه کنند و بدین وسیله از سایر منابع آب (از جمله آب های زیر زمینی) محافظت کنند.

 

۳. بر کیفیت و میزان املاح موجود در آب کنترل داشته باشند، و از این طریق کیفیت محصولات و حجم برداشت را افزایش دهند.

مشخصات فنی دستگاه ها و نحوه کارکرد:

دستگاه های شرکت سبز انرژی هوای اطراف را در صورت داشتن رطوبت بالای ۲۰٪ و دمای بالای ۵ درجه سانتی گراد به آب شرب تبدیل می کنند. هوای وارد شده به درون دستگاه سرد شده تا به دمای نقطه شبنم برسد. در این زمان رطوبت موجود در هوا از حالت گاز به مایع (آب) تبدیل می شود. در ادامه آب تولید شده در چند مرحله فیلتر شده و مواد معدنی مورد نیاز به آن اضافه می شود تا به آب شرب سالم و گوارا تبدیل شود. مراحل تصویه برای تولید آب کشاورزی و صنعتی اندکی متفاوت می باشد. البته هرچه رطوبت و دما بالاتر باشد میزان تولید آب افزایش می یابد. برای مثال دستگاه NERIOS G3 این شرکت در منطقه ایی با رطوبت ۵۰٪ و دمای ۲۰ درجه سانتی گراد به میزان ۱.۱ لیتر آب شرب در ساعت تولید می کند. ولی همین دستگاه در منطقه ایی با رطوبت ۷۰٪ و دمای ۳۵ درجه سانتی گراد به میزان ۸.۲۲ لیتر آب شرب در ساعت تولید می کند.

 

سبز انرژی مدل های متنوعی از دستگاه های تولید آب از هوا را ارائه می کند. دستگاه های این شرکت از ۶۰ لیتر تا ۸ هزار لیتر آب در روز را، بستگی به مدل دستگاه و وضعیت آب و هوای منطقه مورد نظر، تولید می کنند. از دیگر امکانات بسیار شاخص دستگاه های سبز انرژی، قابلیت اتصال این دستگاه ها به پنل های خورشیدی، باطری و یا ژنراتور برق می باشد. استفاده از این منابع انرژی این امکان را به کاربر می دهد تا حتی بدون دسترسی به شبکه برق کشور آب مورد نیاز خود را در هر منطقه ایی تولید کند. لیست زیر مهمترین نکات فنی را در مورد این دستگاه ها معرفی می کند:

·       استفاده از قطعات ساخت اروپا با کیفیت بسیار بالا (مونتاژ نهایی در فرانسه)

·       عمر بیش از ۲۰ سال (زیرساختی مطمئن برای تولید آب شرب، کشاورزی و صنعتی برای سال ها)

·       مصرف انرژی بسیار کم (کاهش هزینه های تولید آب)

·       قابلیت اتصال به پنل های خورشیدی (دستگاه های سبز انرژی برای اولین بار در دنیا به صورت Solar-Ready ارایه می شوند بدین معنا که تمامی بخش های الکترونیکی مربوط در داخل دستگاه ها تعبیه شده است از جمله inverter و solar charger. تنها کافی است که پنل ها را به دستگاه ها متصل کنید)

·       کیفیت بالای آب شرب و کشاورزی (مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی)

·       تعمیر و نگهداری بسیار کم هزینه و آسان.

·       مشاهده میزان تولید آب از راه دور بر روی شبکه های 3G ، 4G و WiFi

 

 برای آشنایی بیشتر با مشخصات فنی مدل ها به بخش دستگاه های تولید آب از هوا در وبسایت ما (www.setarvand.com) مراجعه کنید و یا با همکاران ما تماس بگیرید.

مزارع تولید آب از هوا:

 مزارع آب سبز انرژى از یک یا چند دستگاه تولید آب از هوا تشکیل شده اند. این مزارع تولید آب از هوا سريع ترين و كارآمدترين راه حل براى توليد و توزيع آب شرب، کشاورزی و صنعتی در محل را فراهم می کنند. با استفاده از این مزارع می توان از ۶۰ لیتر تا صدها هزار لیتر آب در روز را از هوا تولید کرد. این مزارع حتی در نقاطی که دسترسی به شبکه برق کشور میسر نیست و با استفاده از تکنولوژی اتصال به پنل های خورشیدی، توربین های بادی، باطری و یا ژنراتور برق، آب مورد نیاز را تولید می کنند. با احداث این مزارع تولید آب، خصوصا در زمین های کشاورزی، می توان مشکلات ناشی از به کار گیری روش های سنتی آب رسانی را به حداقل رساند، از جمله:

 

۱- نصب و نگهداری از کیلومترها لوله های انتقال آب مستقر در زیر زمین

۲- حمل آب با تانکر

۳- حفر چاه و استفاده از منابع محدود آب های زیرزمینی 

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و برآورد هزینه ها در مورد مزارع تولید آب شرکت سبز انرژی با متخصصان ما تماس بگیرید. ما در تمام مراحل طراحی و اجرای مزارع تولید آب از هوا در کنار شما هستیم.

 

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر  در مورد نحوه فروش و قیمت دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا با متخصصان سبز انرژی تماس بگیرید